Tłoczenie
Tłoczenie

Czym jest tłoczenie?

Tłoczenie to proces polegający na utworzeniu wypukłego lub wklęsłego wzoru na powierzchni papieru lub innego materiału, który można zaznakować za pomocą tej techniki. Zazwyczaj jest to skóra, materiały skóropodobne oraz tworzywa sztuczne. Często tłoczeniu towarzyszy ozdabianie złotą lub srebrną folią czyli tak zwany color stamping. W tej metodzie znakowania zmianie ulega powierzchnia papieru lub innego materiału – na ich powierzchni umieszczone zostają trójwymiarowe elementy ozdobne, które są wyczuwalne w dotyku oraz widoczne gołym okiem. Proces tłoczenia wymaga użycia dwóch pasujących do siebie matryc: na jednej szablon jest wypukły, a na drugiej wklęsły. Takie matryce umieszcza się po obu stronach znakowanej powierzchni, a następnie mocno dociska.  Matryca może być wykonana między innymi z cynku, miedzi czy mosiądzu.

Zazwyczaj tłoczenia używa się w celu osiągnięcia subtelnego, ale bardzo eleganckiego efektu lub też przyciągnięcia uwagi do danego elementu. Dlatego też często stosowane jest do ozdabiania lub uszlachetniania danego materiału czy przedmiotu.

W procesie tłoczenia bardzo ważne są trzy czynniki, które można kontrolować w celu uzyskania różnych efektów: nacisk, temperatura oraz głębokość matrycy. Pod uwagę należy wziąć też na przykład gramaturę papieru czy fakturę powierzchni. Tłoczenie może być wykonywane w temperaturze pokojowej lub wyższej, co daje bardziej wyrazisty efekt, a czasem używane jest do celowego odbarwienia materiału.

 

Rodzaje tłoczenia

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tłoczeń: wklęsłe (tworzenie wgłębień w papierze), wypukłe (wyciskanie elementów ku górze) i tak zwiane „ślepe” (blind printing), w przypadku którego nie stosuje się żadnych kolorowych farb czy folii.

 

Dlaczego warto wybrać tłoczenie?

Ta technika znakowania daje bardzo eleganckie i estetyczne efekty. Pod względem wizualnym tłoczenie na pewno wyróżnia się na tle innych metod, a do tego jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Świetnie sprawdza się w przypadku kalendarzy książkowych i planerów, opakowań kartonowych oraz na paskach, piórnikach czy innych elementach skórzanych. Tłoczenie w skórze nadaje jej bardzo eleganckiego wyglądu.

 

Tłoczenie hot stamping

Hot stamping to inaczej tłoczenie połączone z naniesieniem ozdobnej folii na dany przedmiot. Matryca dokonuje lekkiego odciśnięcia wzoru na powierzchni, nanosi na wybrany obszar folię (zazwyczaj w srebrnym lub złotym kolorze, ale możliwe jest też użycie innych barw a nawet folii transparentnej czy holograficznej) a następnie mocniej dociska całość. Proces hot stampingu odbywa się z użyciem wysokiej temperatury, która pozwala na mocne przyklejenie folii do papieru, skóry lub też innego materiału. W efekcie powstaje oryginalne i bardzo estetyczne zdobienie, które przyciąga wzrok i zachwyca gustownością. 

 

Tłoczenia na gadżetach reklamowych i materiałach promocyjnych

Tłoczenie pozwala na stosunkowo tanie i szybkie naniesienie logo lub innych treści reklamowych na znakowany przedmiot. Najczęściej używa się go do zdobienia okładek kalendarzy, produkcji wizytówek czy też personalizacji poszczególnych przedmiotów poprzez tłoczenie inicjałów. Należy jednak pamiętać, że w tej technice małe elementy nie będą widoczne lub też odbiją się w mało estetyczny sposób. W takim przypadku lepiej będzie użyć grawerowania laserowego, zwłaszcza w przypadku produktów ze skóry lub materiałów skóropodobnych. Tłoczenie jest mało opłacalne w przypadku niskich nakładów z uwagi na konieczność wcześniejszego przygotowania matrycy.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl