Tampodruk
Tampodruk

Czym jest tampodruk?

Tampodruk to metoda znakowania, w której wzór zostaje przeniesiony z płaskiej powierzchni na trójwymiarowy przedmiot. Jest to technika, która ma dwa etapy: najpierw na metalowej płytce wykonuje się pożądany wzór za pomocą grawerowania laserowego lub też w procesie chemicznym – w ten sposób powstaje matryca. Następnie zostaje ona pokryta farbą, a specjalny stempel, zwany tamponem, pobiera farbę i przenosi ją na znakowany przedmiot. Tampodruk jest używany zazwyczaj w przypadku powierzchni uznawanych za trudne i jest powszechnie stosowany do znakowania elektroniki, gadżetów reklamowych, zabawek oraz w przemyśle samochodowym, odzieżowym czy w medycynie. Warto nadmienić, że w tampodruku można używać także farb spożywczych nadających się do jedzenia.

Cechy charakterystyczne farby w tampodruku pozwalają jej na przyczepienie się do tamponu, a następnie „uwolnienie się” i przyczepienie do znakowanego przedmiotu. Stempel jest bardzo elastyczny, dlatego też z łatwością pobiera farbę z płaskiej matrycy i równie łatwo dopasowuje się do znakowanej, trójwymiarowej powierzchni. Tampodruk świetnie sprawdza się w przypadku płaszczyzn, ale też przedmiotów zaokrąglonych, sferycznych, walców, zagłębień i wybrzuszeń czy też przedmiotów, które posiadają teksturę.

Za pomocą tampodruku można znakować różne materiały, jak na przykład tworzywa sztuczne w  tym plastik, szkło, drewno, papier, skóra oraz metal.

 

Historia tampodruku

Bardzo proste formy tampodruku były znane już dawno temu, jednak dopiero w dwudziestym wieku potrzebna technologia była na tyle rozwinięta, aby ta metoda znakowania mogła być stosowana powszechnie. Najpierw za jej pomocą zaczęto produkować zegarki po drugiej wojnie światowej. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zaczęto produkować bardziej zaawansowany sprzęt do tampodruku, jak na przykład silikonowe stemple. Możliwość drukowania na powierzchniach, które wcześniej nie nadawały się do znakowania sprawiła, że tampodruk zaczął być wykorzystywany w produkcji masowej. W dzisiejszych czasach ma on mnóstwo zastosowań w bardzo wielu branżach.

   

Jak działa maszyna do tampodruku?

Cały proces znakowania można podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest oczywiście przygotowanie matrycy z wybranym wzorem. Następnie umieszcza się na niej specjalny, ruchomy pojemnik z farbą, którego konstrukcja pozwala na jednoczesne rozprowadzanie barwnika po matrycy i usuwanie jej nadmiaru z wytrawionego wzoru. Zaraz po kontakcie z powietrzem wierzchnia warstwa farby staje się lepka, dzięki czemu może przyczepić się do powierzchni silikonowego stempla, a później do znakowanego przedmiotu. Tampon na chwilę zostaje dociśnięty do wzoru w matrycy i pobiera farbę. Następnie przesuwa się w kierunku przedmiotu, a pojemnik z tuszem ponownie pokrywa nim matrycę. Ostatni etap to przeniesienie farby ze stempla na znakowany przedmiot – po tym kroku cały proces powtarza się od nowa.

 

Tampodruk - zastosowanie

Jak już zostało to wspomniane, tampodruk ma bardzo wiele zastosowań w różnych branżach. Jest on powszechnie stosowany w produkcji sprzętu medycznego (jak na przykład strzykawki czy rurki cewnikowe), branży farmaceutycznej i spożywczej (tabletki i cukierki), produkcji opakowań, umieszczaniu elementów dekoracyjnych na przedmiotach i zabawkach, produkcji części samochodowych, nadrukowaniu liter i cyfr na klawiatury komputerowe i kalkulatory czy też umieszczaniu numerów seryjnych na różne towary.

 

Tampodruk na gadżetach reklamowych

Znakowanie tampodrukiem świetnie sprawdza się także w przypadku nanoszenia logo czy innych treści reklamowych na artykuły promocyjne, zwłaszcza te wykonane z tworzyw sztucznych. Ta technika pozwala na znakowanie nawet bardzo małych gadżetów o różnych kształtach. Doskonale nadaje się między innymi do długopisów, notesów, breloczków, pendriveów, okularów przeciwsłonecznych, odblasków, ładowarek samochodowych czy kubków termicznych.

Tampodruk pozwala na uzyskanie wyrazistych efektów nawet wtedy, gdy wzór posiada małe elementy. Do tego jest bardzo wytrzymały i odporny na działanie szkodliwych czynników. Jest to także bardzo opłacalna metoda znakowania, zwłaszcza w przypadku większych nakładów, i polecana jest zarówno dla dużych firm jak i małych przedsiębiorstw.

Koszt znakowania tampodrukiem uzależniony jest nie tylko od ilości zamówionych sztuk, ale także od liczby użytych kolorów – każda barwa wiąże się z wyższą ceną. Należy też mieć na uwadze, że w przypadku tampodruku wykonanie przejść tonalnych nie jest możliwe.

 

 

    

    

    

    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl