Prasy termotransferowe | Termoprasy
Do czego używa się pras termotransferowych?
Prasa termotransferowa to urządzenie, które zostało zaprojektowane, aby odbijać wzory i grafiki na przedmioty oraz tekstylia. Takie prasy korzystają z wysokiej temperatury oraz nacisku. Zazwyczaj używa się ich do znakowania odzieży, jednak za ich pomocą można znakować także kubki sublimacyjne, podkładki pod myszki, puzzle, fartuchy, maskotki, smycze czy torby.
Na rynku dostępne są zarówno ręczne prasy termotransferowe, jak i prasy automatyczne. Coraz większą popularność zyskują prasy półautomatyczne, które zamyka się ręcznie, jednak otwierają się one same po upływie określonego przez operatora czasu. Nowoczesne prasy do sublimacji opierają się na technologii cyfrowej, zatem można w nich idealnie ustawić temperaturę, czas oraz siłę nacisku. Najpopularniejsze urządzenia posiadają płaskie płyty, jednak do produkcji kubków z nadrukiem potrzebne są specjalne rodzaje pras o okrągłym kształcie.
Rodzaje pras termotransferowych
Jeżeli weźmiemy pod uwagę kryterium sposobu otwierania, prasy termotransferowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich otwiera się tak jak muszla: w momencie otwarcia powierzchnia grzewcza unosi się nad dolną płytą pod kątem około 70 stopni. Te urządzenia najlepiej sprawdzają się do znakowania koszulek oraz bluz, a także płaskich i cienkich przedmiotów, jak smycze z nadrukiem czy panele zdjęciowe. Obsługa takich pras do sublimacji jest bardzo prosta, dzięki czemu proces produkcyjny jest szybki. Ich rozmiar nie jest duży, dzięki czemu zmieszczą się nawet w zakładach produkcyjnych i drukarniach, w których miejsce na nowe urządzenia jest bardzo ograniczone.
Drugi rodzaj to prasy obrotowe (tak zwane prasy swing away), w których element grzewczy unosi się pionowo nad dolną płytą i można go przesunąć w lewo lub w prawo poza obszar, na którym umieszcza się przedmioty do znakowania. Taka konstrukcja daje więcej miejsca na operowanie znakowanymi podłożami, co często ułatwia produkcję nadruków, a także ogranicza przesuwanie się papieru ze wzorem dzięki równomiernemu naciskowi z góry. W taki prasach termotransferowych można umieszczać grubsze produkty.
Wciąż używane ale coraz mniej popularne są prasy działające na zasadzie szuflady, w których dolna płyta jest wysuwana. Wybór prasy zależy więc od dostępnej przestrzeni oraz rodzaju i grubości podłoża, jakie będzie znakowane.
Prasy termotransferowe – z jakimi technologiami są związane?
Najczęściej po prasy termotransferowe sięga się w sublimacji, która służy do nanoszenia wielokolorowych nadruków na odzież oraz na kubki. Ta metoda działa w przypadku tkanin poliestrowych. Także kubki sublimacyjne muszą być pokryte specjalnym lakierem, który ma w sobie domieszkę tego polimeru. Wybrany wzór trzeba najpierw wydrukować na specjalnym papierze, a następnie umieścić go na wybranym elemencie odzieży w prasie do sublimacji. Pod wpływem działania wysokiej temperatury oraz nacisku barwnik na papierze zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy i wnika w głąb włókien w tkaninie.
Druga technika znakowania, w której potrzebne są prasy termotransferowe, to znakowanie folią flex. Wzór wycina się na przystosowanej to tej techniki folii i umieszcza ją na przedmiocie w prasie. Gorąco wytwarzane przez prasę sprawia, że folia odkleja się od podłoża i wtapia w znakowaną powierzchnię. Technologia flex sprawdza się najlepiej w przypadku odzieży oraz parasoli z nadrukiem. W zależności od użytej folii pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych.