Czym jest znakowanie folią flex?
Drukowanie za pomocą folii flex to łatwa i szybka metoda na stworzenie odzieży reklamowej, parasoli z nadrukiem lub pojedynczych sztuk odzieży na użytek prywatny. Na ubraniach może znaleźć się slogan reklamowy, motto, ciekawa grafika lub dowolny inny wzór w jednym kolorze.
Nanoszenie nadruków folią termotransferową daje bardzo dobre wyniki oraz wzory bardzo wysokiej jakości. Specjalna folia jest wycinana przez sterowany komputerowo ploter tnący jako odbicie lustrzane. Po wycięciu kształtu w foli trzeba jeszcze wybrać jej nadmiar z miejsc, które mają pozostać niezadrukowane. Następnie wycięty wzór zostaje przeniesiony na materiał i wgrzany w niego w prasie termicznej. W zdecydowanej większości przypadków podkład, na którym znajduje się folia jest samoprzylepny, co ułatwia umiejscowienie nadruku w wybranym miejscu.
Znakowanie folią flex przeznaczone jest dla wzorów, które składają się z jednego lub dwóch kolorów. Nie ma możliwości zastosowania przejść tonalnych lub też zdjęć. Pliki przygotowywane są w formacie wektorowym, który bazuje na kształtach geometrycznych, jak koła, linie czy krzywizny. Dzięki temu ploter tnący nie tylko może dokładnie wyciąć dany wzór, ale też można skalować go bez utraty jakości. Oznacza to, że nadruk może zostać idealnie dopasowany do powierzchni, na której ma się znaleźć.
Oprócz standardowych folii występujących w wielu kolorach, dostępne są także folie brokatowe, połyskujące, lustrzane, neonowe i metalizowane. Dzięki temu można otrzymać naprawdę ciekawe efekty wizualne, które przyciągają wzrok.
Nanoszenie folii flex na materiał
Znakowanie folią flex jest znakowaniem termotransferowym, co oznacza, że w procesie znakowania używa się wysokiej temperatury oraz nacisku. W tym przypadku ciepło jest potrzebne do tego, aby folia odkleiła się od podłoża, nieco się roztopiła i przykleiła na materiał docelowy. Wprasowanie folii pod wpływem wysokiej temperatury sprawia, że nadruk jest trwały i nie ulega uszkodzeniom.
Co można znakować za pomocą folii flex?
Możliwości jest bardzo dużo, jednak najpopularniejsze opcje to między innymi:
- Koszulki
- Bluzy
- Parasole
- T-shirty z długim rękawem
- Kurtki
- Czapki z daszkiem
- Torby materiałowe
Zalety i wady znakowania folią flex
Ta metoda znakowania ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest szybka i niedroga. Za jej pomocą na odzież można nanosić dowolne kształty i indywidualne projekty. Kolory są bardzo wyraziste, a do tego można wybrać folię ze specjalnymi efektami. Zaznakowana powierzchni jest gładka oraz nie wystaje ponad tkaninę. Nadruki są odporne na spieranie oraz nie blakną pod wpływem działania promieni słonecznych. W przeciwieństwie do sublimacji, ta metoda znakowania pozwala na nanoszenie tekstów i grafik na bawełnę i inne tkaniny naturalne.
Jak każda technika znakowania także wykonywanie nadruków z wykorzystaniem folii flex ma swoje wady. Przede wszystkim są to ograniczenia co do tego, co można nanieść na materiał. Kształt może być co prawda dowolny, jednak nie może mieć on gradientów i przejść tonalnych. Każdy dodatkowy kolor użyty we wzorze jest dodatkowo taryfikowany.
Flock – specjalny typ folii do znakowania
Oprócz folii flex dostępna jest także folia flock. Zasada działania i proces nadruku w jej przypadku są takie same, natomiast różni się ona strukturą. Folia flock składa się z wielu mikroskopijnych włókien co sprawia, że w dotyku jest ona jak meszek. Nadruk jest nieco bardziej wypukły niż w przypadku folii flex, jest on także grubszy i mniej elastyczny.