Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Do czego służą kopioramy do sitodruku?

Dobra kopiorama do sitodruku zdecydowanie jest potrzebna w przedsiębiorstwach zajmujących się nanoszeniem nadruków na odzież oraz znakowaniem przedmiotów. Zarówno renomowane firmy działające od lat na rynku jak i przedsiębiorcy dopiero stawiający pierwsze kroki w biznesie powinni inwestować w profesjonalny sprzęt, który będzie im służył przez długi czas. Jeżeli chcesz produkować wyraziste nadruki o wysokiej jakości, będzie Ci potrzebna kopiorama do sitodruku o dobrych parametrach, która jest w stanie przygotować bardzo dobre jakościowo sita. Te urządzenia zapewniają źródło światła UV, które utwardza emulsję dookoła grafiki na sicie, dzięki czemu powstaje wytrzymały szablon do nadruków.

 

Rodzaje naświetlania w kopioramach do sitodruku

Standardowo kopioramy sitodrukowe korzystają z dwóch metod naświetlania sit: są to lampy led oraz lampy metalohalogenkowe. Lampy led korzystają z diod elektroluminescencyjnych, natomiast w lampie metalohalogenkowej światło wytwarzane jest poprzez wyładowanie elektryczne w mieszaninie par rtęci, argonu oraz halogenków metali. Kopioramy sitodrukowe led mają tę przewagę nad metalohalogenkowymi, że zużywają znacznie mniej energii i zapewniają znacznie dłuższą żywotność żarówki, co daje firmie duże oszczędności.

Rurki ledowe w kopioramach do sitodruku są w stanie pracować przez 50 tysięcy godzin i powinny być wymieniane około raz w roku . Od razu powinno się zainwestować w cały komplet, a nie tylko wymieniać pojedyncze wysłużone już rurki. Lampy metalohalogenkowe są znacznie mniej wytrzymałe, pozwalają na około 700 godzin pracy i słabną wraz z upływem czasu. Do ich najbardziej wydajnego działania potrzebne jest dodatkowe urządzenie, które będzie monitorować i dostosowywać czas naświetlania. Nowy zestaw takich lamp należy zamontować co trzy do sześciu miesięcy, w zależności od stopnia zużycia.

 

Kopioramy do sitodruku z lampami metalohalogenkowymi

Te kopioramy przez lata były uważane za najlepsze rozwiązania do produkcji szablonów i pomimo wysokich kosztów eksploatacyjnych, wciąż się z nich korzysta. Dostarczają one intensywne światło UV wychodzące z jednego źródła, przez co produkują szablony o bardzo wyrazistych krawędziach. Kopioramy do sitodruku z lampami metalohalogenkowymi są zatem używane wtedy, kiedy produkuje się bardzo szczegółowe nadruki. Jak już zostało powiedziane, ich wadą jest koszt zakupu, pracy urządzenia oraz jego utrzymania. Żarówki metalohalogenkowe potrzebują więcej czasu na rozgrzanie, a ich każdorazowe włączanie i wyłączanie prowadzi do szybszego zużycia. Dlatego też część drukarni decyduje się na to, aby kopioramy chodziły cały dzień, co z kolei wiąże się z wysokimi kosztami prądu.

 

Kopioramy do sitodruku z lampami led

W ostatnich latach nowoczesne kopioramy sitodrukowe korzystające ze światła ledowego coraz bardziej zyskują na popularności. Diody używane w tego rodzaju kopioramach wytwarzają światło UV o optymalnej długości, dzięki czemu emulsja może utrwalić się w ciągu kilku minut, a czasami nawet kilkanaście sekund. Kopioramy led zużywają o około jedną piątą energii mniej ich metalohalogenkowe odpowiedniki oraz nie potrzebują czasu na rozgrzanie i odpowiednie naświetlenie. Sitodrukarze za ich wadę uważają fakt, że ten rodzaj kopioram daje rozproszone światło, przez co niemożliwe jest uzyskanie ostrych krawędzi w szablonach.

To, jaka kopiorama do sitodruku będzie najlepsza, zależy tak naprawdę od potrzeb produkcyjnych oraz posiadanego budżetu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl