
Czym jest haft komputerowy?
Haft komputerowy to proces wyszywania na tkaninach, w którym maszyna do szycia lub hafciarka nanosi wybrane wzory na materiał. Ta metoda jest stosowana w celach komercyjnych do znakowania produktów, w marketingu oraz w przygotowywaniu strojów dla pracowników. Hafty na ubraniach wykonywane są także w branży modowej w celu ozdoby poszczególnych elementów tkaniny. Haft może być tworzony ręcznie, ale w przypadku dużych nakładów stosuje się haft komputerowy, który znacznie usprawnia i przyspiesza cały proces.
Haft musi zostać wykonany na stosunkowo płaskiej powierzchni. Każde odkształcenie w postaci szwu lub elementów ozdobnych sprawi, że wzór ulegnie odkształceniu. Haft komputerowy wykonywany jest między innymi na bluzach, czapkach, plecakach, ręcznikach, torbach, kocach czy pościeli. Może też być wykonany na skórze, polarach oraz na filcu. Świetnie prezentuje się haft na koszulce. Materiał nie może być jednak za cienki. Gramatury niższe niż 190g sprawiają, że haft ściąga tkaninę i daje mało estetyczny efekt.
Dlaczego warto zdecydować się na haft komputerowy?
Hafty na ubraniach lub innych produktach tekstylnych to jedna z najbardziej eleganckich form ozdabiania materiałów. Takie znakowanie jest także bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a zastosowane kolory nie tracą na wyrazistości. Można go z powodzeniem prać oraz prasować bez obaw o wyblaknięcie czy odkształcenie. Całość prezentuje się bardzo estetycznie i zdecydowanie przyciąga wzrok. Użycie nici metalizowanych daje bardzo oryginalny i niespotykany efekt.
Haft komputerowy z powodzeniem stosowany jest do bardzo skomplikowanych wzorów, które są pracochłonne i czasochłonne. Elementy wyhaftowane komputerowo są bardzo precyzyjne, ponieważ wszystkie parametry są wcześniej zdefiniowane. Jest to znacznie szybsza oraz bardziej efektywna metoda znakowania niż haft wykonywany ręcznie. Wzór, którego wyszycie ręczne zajęłoby kilka dni, maszyna jest w stanie wyhaftować w kilka minut. Dlatego też haft komputerowy świetnie nadaje się do masowej produkcji odzieży reklamowej czy też ubrań dla pracowników. Haft logo bardzo dobrze wpłynie na budowanie wizerunku marki. Ta metoda pozwala także na personalizację w postaci imion albo liczb.
Hafty komputerowe – jak wygląda proces?
Przed przystąpieniem do nanoszenia haftu na materiał należy wcześniej przygotować projekt na komputerze. To bardzo ważny krok, ponieważ będzie on miał wpływ na jakość wykonanego zdobienia. Projekt następnie musi zostać przekonwertowany do odpowiedniego pliku, który składa się głównie z poleceń dla hafciarki.
Tkanina zostaje umieszczona w maszynie i odpowiednio rozciągnięta, tak aby miejsce znakowania pozostawało pod stałym napięciem. Maszyna do haftu komputerowego odczytuje zapisany wzór i następnie przenosi go na powierzchnię. Zazwyczaj urządzenie wyposażone jest tylko w jedną igłę i każda zmiana koloru wymaga udziału człowieka do zmiany koloru nici. W przypadku dużych maszyn przemysłowych z wieloma igłami trzeba najpierw ułożyć kolory nici w prawidłowej sekwencji.
Cena haftu komputerowego
Niestety nie da się stworzyć sztywnego cennika i jednoznacznie stwierdzić, ile będzie kosztować wyszywanie logo na ubraniach. Na cenę będzie składać się wiele czynników, jak na przykład rodzaj materiału, na którym zostanie wykonany haft, wielkość zdobienia, rodzaj użytych nici, dokładność odwzorowania definiowana przez ilość uderzeń igły na centymetr kwadratowy i oczywiście ilość wykonanych sztuk. Dlatego też cena haftu komputerowego w większości przypadków ustalana jest indywidualnie pod każde zamówienie.