Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Dlaczego wybór odpowiedniej siatki do sitodruku jest bardzo ważny?

Wybór odpowiedniej siatki do sitodruku jest kluczowym zagadnieniem w przypadku nanoszenia nadruków na przedmioty. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ponieważ decyzja zależeć będzie od tego, jak siatka będzie używana. Dlatego też nawet sitodrukarze z długoletnim stażem borykają się czasami z wątpliwościami dotyczącymi siatek do sitodruku. Zdecydować się trzeba nie tylko na odpowiedni rozmiar sita, który będzie dopasowany do rozmiaru nadruku, ale też sito o odpowiedniej liczbie oczek. Ten ostatni czynnik można przyrównać do rozdzielczości obrazu i ma on ogromny wpływ na ostateczny wygląd nadruku oraz na jego jakość.

 

Jak czytać oznaczenia siatek do sitodruku?

Siatka do sitodruku jest dzielona ze względu na dwa wyróżniki: ilość włókien na centymetr oraz liczbę oczek. Oznacza to, że jeśli liczba sitodrukowa wynosi 120 (jest to popularna „stodwudziestka”) to w centymetrze takiej siatki znajduje się 120 włókien. W sitodruku ta liczba jest bardzo ważna, ponieważ zależy od niej ilość farby potrzebnej na wykonanie wzoru i całego projektu. Przestrzenie między włóknami siatki to otwarte obszary, przez które farba przechodzi na znakowaną powierzchnię. Są większe przy mniejszej liczbie sitodrukowej, natomiast jeżeli otwory są drobniejsze, liczba jest wyższa.

Tkaniny i materiały porowate, które są chłonne, wymagają użycia siatki do sitodruku o mniejszej liczbie sitodrukowej. Natomiast nadruki zawierające drobne detale oraz większa rozdzielczość wzoru sprawiają, że trzeba sięgnąć po siatkę o większej liczbie sitodrukowej. Dzięki temu cienkie linie oraz kropki we wzorze zostaną dobrze odbite na podłożu. W większości przypadków do wykonywania takich nadruków używa się rzadszych farb, które będą źle wyglądać jeżeli skorzysta się z siatki do sitodruku o małej liczbie sitodrukowej. Natomiast gęste farby lub farby brokatowe oraz błyszczące nie będą w stanie przejść przez drobne oczka siatki, dlatego też przestrzenie pomiędzy poszczególnymi włóknami muszą być większe.

 

Jakiej siatki do sitodruku użyć?

Aby zdecydować, jaką liczbę oczek powinna mieć siatka do sitodruku potrzebna do wykonania danego projektu, trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Na jakim materiale lub podłożu zostanie wykonany nadruk?
  • Jaka farba zostanie użyta?
  • Jak bardzo szczegółowy jest wzór?

Natomiast aby proces druku był udany należy zrozumieć, w jaki sposób liczba oczek ma wpływ na jakość finalnego efektu.  Wraz ze wzrostem detali obrazu rośnie też liczba oczek potrzebna na jego wykonanie. Duża ilość oczek nie będzie wymagana w przypadku prostych nadruków, jak na przykład logo w jednym kolorze lub tekst w dużym rozmiarze. Jednak w przypadku skomplikowanych nadruków trzeba wybrać siatkę do sitodruku o jak największej liczbie oczek.

Należy pamiętać, że różne podłoża wymagają różnej liczby oczek, ponieważ zarówno używane sito jak i znakowany materiał składają się z włókien ułożonych w siatkę. Pomimo tego, że wybierze się sito z siatką pozwalającą na wykonywanie nadruków z wieloma szczegółami, materiał podłoża może być spleciony zbyt ciasno, aby przyjąć odpowiedną ilość farby.

 

Jakie są efekty źle dobranej siatki do sitodruku?

W przypadku drukowania dużych jednokolorowych wzorów zastanawianie się nad liczbą oczek siatki do sitodruku nie jest aż tak istotne. Ale w profesjonalnych drukarniach trzeba wiedzieć, co się dzieje, gdy siatka jest źle dobrana do projektu.

Najczęstszym problemem związanym z wyborem niewłaściwej siatki są „rozmyte” nadruki. Zdarza się, że sitodrukarze próbują drukować obrazy ze zbyt dużą ilością szczegółów korzystając z siatek, które nie są do tego przystosowane. Chociaż ostateczny wynik może być zadowalający, często wiąże się to z  utratą znacznej ilości szczegółów w gotowym obrazie.

Problemy może sprawiać także rozprowadzanie i przyczepianie się farby.  Jeśli liczba oczek jest zbyt wysoka, na materiale może znaleźć się niewystarczająca ilość farby. Obraz będzie wyblakły lub warstwa farby będzie zbyt rzadka, aby była trwała. Natomiast jeśli liczba oczek w siatce do sitodruku jest zbyt mała, prawdopodobnie ilość nałożonej farby będzie za duża, a nadruk będzie sprawiał wrażenie „nadmuchanego”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl