Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Rakla do sitodruku – co to za przyrząd?

Rakiel do sitodruku to narzędzie drukarskie posiadające gładkie gumowe ostrze. Używa się go do usuwania nadmiaru lub kontrolowania ilości farby rozprowadzanej na znakowanej powierzchni. Rakle są jednym z najważniejszych elementów całego procesu sitodruku, ponieważ bez nich nie da się nanosić nadruków na przedmioty. Za ich pomocą nakłada się farbę na sita oraz przeciska ją w obie strony, a dodatkowo te narzędzia do sitodruku pomagają też w przeniesieniu wzoru z szablonu na części garderoby.  Uchwyt rakla może być drewniany lub metalowy.

Rakla do sitodruku używana jest do równomiernego nakładania farby na powierzchnię szablonu lub siatki sita przyłożonej do znakowanego przedmiotu. Przeciągnięcie narzędzia powoduje przeciśnięcie emulsji przez oczka siatki, dzięki czemu dochodzi do odbicia wzoru. Co prawda budowa rakli do sitodruku jest bardzo prosta, jednak wybór odpowiedniego narzędzia ma wpływ na bardzo wiele czynników.

 

Rodzaje rakli do sitodruku

Na rynku dostępnych jest wiele rakli używanych do sitodruku, jednak najczęściej sięga się po narzędzia wykonane z drewna oraz z aluminium. Rakla drewniana z pewnością jest tańsza, ale to ta aluminiowa jest bardziej wydajna i ma więcej zalet. W przypadku większej wilgotności w pomieszczeniu, przyrządy wykonane z drewna ulegają uszkodzeniem w postaci odkształceń i utraty właściwości. Rakle aluminiowe nie sprawiają tego problemu, a do tego są wygodniejsze w trzymaniu oraz zapewniają większy nacisk podczas procesu drukowania.

W przypadku rakli do sitodruku ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, to ich twardość, która ma wpływ na grubość warstwy nakładanej farby. Te bardziej miękkie rakle pozostawią grubszą warstwę tuszu, natomiast twardsze rakle sprawią, że powłoka będzie cieńsza. Grube rakle do sitodruku zalecane są w przypadku siatek o dużym zagęszczeniu oczek oraz do wykonywania szczegółowych wzorów, w których grubość farby ma wpływ na wyrazistość nadruku. Cienkie rakle świetnie sprawdzą się do wykonywania nadruków posiadających dodatkowe efekty, jak trójwymiarowość czy elementy z brokatem.

 

Jak wybrać rozmiar rakli do sitodruku?

Z oczywistych względów długość rakla musi być mniejsza niż wewnętrzna szerokość ramy do sitodruku. Narzędzie powinno płynnie poruszać się po powierzchni siatki, ponieważ w przypadku jakichkolwiek utrudnień jakość nadruku będzie bardzo niska, a efekty niezadowalające. Jednocześnie zaleca się, aby rakla do sitodruku była o ok. 5 cm szersza niż wzór, który będzie nanoszony na tkaninę lub przedmiot. Wynika to z faktu, że podczas pracy narzędzie przesuwa pozostałości farby w kierunku krawędzi ramy. Jeżeli rakla jest za krótka, na znakowanej powierzchni mogą powstać nieestetyczne plamy z nadmiaru tuszu, co z kolei wymaga kolejnego przeciągnięcia rakla pod innym kątem.

 

Jak przechowywać i dbać o rakle do sitodruku?

Aby osiągać jak najlepszą jakość drukowania, bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie rakli sitodrukowych oraz dbanie o te narzędzia podczas pracy. Wskazane jest, aby w procesie druku co jakiś czas obracać rakle na drugą stronę - częstotliwość obracania zależna jest między innymi od użytej farby czy solwentu. Takie działanie wpływa na jednolitość nadruków oraz przedłuża żywotność rakla.

Po zdemontowaniu z maszyny rakle do sitodruku za każdym razem powinny być czyszczone z farby oraz suszone, a następnie odkładane w suche miejsce. Przed ich kolejnym użyciem warto odczekać 24 godziny, dzięki czemu będzie się mieć pewność, że zostały osuszone z wody oraz ewentualnych resztek środków chemicznych.

Wszystkie rakle powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej – zarówno za niska jak i za wysoka temperatura będzie miała negatywny wpływ na ich właściwości, przez co rakle ulegną szybszemu zużyciu i konieczna będzie ich wymiana na nowe sztuki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl